Zofia Sokolnicka


Urodziła się 15 maja 1878 r. w Krakowie.

Zmarła 27 lutego 1927 r. w Poznaniu.

Polityk i działaczka wojenna, posłanka na Sejm Ustawodawczy I kadencji w II RP.

Ukończyła Wyższą Szkołę Żeńską w Poznaniu, a następnie studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Krakowie ukończyła również wyższe studia muzyczne. Po powrocie do Wielkopolski rozpoczęła ożywioną działalność oświatową, społeczną i polityczną. Podjęła pracę w stowarzyszeniu kobiecym „Warta”, w ramach którego prowadziła tajne nauczanie języka polskiego i historii oraz zajmowała się rozpowszechnianiem polskich książek. Była współautorka podręcznika pt. Jak uczyć dzieci czytać i pisać po polsku. Wraz z ks. Malińskim stała na czele Towarzystwa Opieki Rodzicielskiej, które spełniało w czasie zaborów funkcję tajnego kuratorium szkolnictwa polskiego.

Organizowała w Wielkopolsce kolonie letnie dla dzieci i młodzieży polskiej z Niemiec. Była współzałożycielką wielu organizacji narodowych i oświatowych, m.in. Znicza, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz Czytelni dla Kobiet. Przyczyniła się do powołania w 1913 r. Towarzystwa Wykładów Naukowych, które organizowało wykłady polskich naukowców ze Lwowa i z Krakowa w miastach polskich na terenie zaboru pruskiego.

Organizowała na terenie Wielkopolski tajne koła Związku Młodzieży Polskiej „Zet” oraz Towarzystwa Tomasza Zana przygotowujące przyszłych działaczy politycznych spośród młodzieży akademickiej i gimnazjalnej.

Po wybuchu I wojny światowej była emisariuszką, podróżując między Wielkopolską a Centralną Agencją Polską w Lozannie, a następnie Komitetem Narodowym Polskim w Paryżu. Dzięki wyjątkowej wprost pamięci mogła przekazywać ważne informacje polityczne, nie przewożąc żadnych notatek. Na pamięć uczyła się informacji i instrukcji dla działaczy politycznych i organizacji w Poznaniu.

W 1919 r. była członkiem grona ekspertów Komitetu Narodowego Polskiego i delegacji polskiej na konferencji pokojowej w Paryżu. W 1919 i 1922 r. została wybrana posłanką na dwie kadencje sejmu. Brała udział w opracowaniu ponad dwudziestu ustaw.

Zmarła w Poznaniu 27 lutego 1927 r. Pochowana została na Cmentarzu Świętomarcińskim.

http://www.ipsb.nina.gov.pl/.thumbs/295x250_width/userfiles/image/articles/57e7951bba9d612.SokolnickaZofia%20p.jpg

Leave a Reply