Wilhelm Wyrwiński


Ps. Wilk.

Urodził się 30 grudnia 1882 r. w Kętach.

Zginął 28 grudnia 1918 r. pod Persenkówką.

Malarz, grafik, projektant zabawek, major piechoty Wojska Polskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari.

Studiował malarstwo w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, m.in. u Józefa Pankiewicza i Józefa Mehoffera. Malował akwarele. Razem z Leonem Wyczółkowskim prowadził kronikę Legionów. Podczas I wojny światowej w 1916 r. odbyła się pierwsza wystawa jego prac, drugą – już pośmiertnie – zorganizowano w 1919 r. Współpracował z Warsztatami Krakowskimi, dla których wykonywał projekty zabawek.

Mocno angażował się w działalność niepodległościową. Był członkiem Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego, gdzie był instruktorem szkoły podoficerskiej. W październiku 1915 r. odznaczył się w ataku na wieś Kukle na Wołyniu. Przeszedł cały szlak bojowy I Brygady Legionów Polskich. Pełnił służbę wywiadowczą na Wołyniu. Od listopada 1918 r. służył w Wojsku Polskim. Brał udział w odsieczy Lwowa. W listopadzie 1918 r. jako kapitan 5 Pułku Piechoty Legionów objął komendę nad pociągiem pancernym „Piłsudczyk” i wziął udział w obronie Gródka Jagiellońskiego oraz mostu nad Wereszycą.

W nocy z 28 na 29 grudnia 1918 r. pod Persenkówką został bestialsko zabity bagnetami i kolbami karabinów Ukraińców. Pośmiertnie awansowano go do stopnia podpułkownika. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a6/Wilhelm_Wilk-Wyrwi%C5%84ski.jpg/168px-Wilhelm_Wilk-Wyrwi%C5%84ski.jpg

 

Leave a Reply