Tadeusz Sławomir Kowalski


Urodził się 31 maja 1894 r. we Lwowie.

Zamordowany przez NKWD w kwietniu 1940 r. w Charkowie.

Piłkarz i łyżwiarz, kapitan artylerii Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej.

Służył w Legionach w 1 Pułku Artylerii. Po zakończeniu wojny z bolszewikami nadal pełnił służbę w wojsku, awansując ma kapitana artylerii.

Jednocześnie z karierą wojskową uprawiał kilka dyscyplin sportowych. Był piłkarzem „Czarnych” Lwów, ale największe sukcesy odniósł w łyżwiarstwie figurowym. W raz z Zofią Bilorówną, siostrą piłkarza „Czarnych” Lwów Henryka Bilora, dziewięciokrotnie zdobywali tytuł mistrzów Polski w parach sportowych (1927–35). Byli też brązowymi medalistami mistrzostw Europy w 1934 r. Podczas mistrzostw świata w 1934 i 1935 r zajęli kolejno czwarte i piąte miejsce.

Kapitan Kowalski brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r. w Komendzie Miasta Lwów. Po aresztowaniu przez władze radzieckie był więźniem Starobielska. Wiosną 1940 r. został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Charkowie i pochowany w Piatichatkach. Od czerwca 2000 r. spoczywa na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. Brat Zofii Bilor – Henryk (jeden z naszych Stu) także został ofiarą zbrodni katyńskiej, zamordowany w 1940 r. na terenach ukraińskich.

Leave a Reply