Stefan Piotr Wesołowski


herbu Ogończyk

Urodził się 31 stycznia 1909 r. w Warszawie.

Zmarł 1 kwietnia 1987 r. w Miami Beach na Florydzie.

Polski żołnierz, powstaniec, marynarz, dziewięcioletni obrońca Lwowa, powstaniec śląski, najmłodszy podoficer w historii Wojska Polskiego.

Pochodził z rodu szlacheckiego o tradycjach patriotycznych. Jego ojciec uczestniczył w rewolucji 1905 r., dziadek był powstańcem styczniowym, a prapradziadek powstańcem listopadowym.

Stefan Wesołowski był jednym z najmłodszych żołnierzy w historii – jako dziewięciolatek wstąpił do Legionów, postanowił bowiem walczyć o niepodległość i w tym celu uciekł z domu. Brał udział w obronie Lwowa, a jego postawa w walce przyniosła mu order Virtuti Militari. Trzy lata później udał się z kolegami na Śląsk, by walczyć w III powstaniu śląskim. Tu również wykazał się odwagą, wysadzając w powietrze niemiecki pociąg pancerny. Został odznaczony za to Krzyżem Walecznych i jako dwunastolatek zyskał stopień kaprala – był najmłodszym kapralem w historii Wojska Polskiego.

Po zakończeniu walk powstańczych nie wrócił do domu, ale pojechał do Gdańska, gdzie zaciągnął się jako chłopiec okrętowy na niewielki statek handlowy. Jego marzeniem była jednak służba w Marynarce Wojennej. Udało mu się to dzięki decyzji admirała Kazimierza Porębskiego – jako trzynastolatek został skierowany do szkoły podoficerskiej Marynarki Wojennej, gdzie uczył się sygnalizacji, a przede wszystkim nadrabiał zaległości w pisaniu i czytaniu.

Na statkach, na których służył, był ulubieńcem załogi. Po flocie polskiej przyszła kolej na francuską i służba na tamtejszych niszczycielach. Powrócił do kraju w 1930 r., by wziąć udział w budowie polskich portów w Gdyni i Władysławowie.

Po wybuchu II wojny światowej służył na ORP „Błyskawica”. Za postawę podczas walki, kiedy to skutecznie ostrzelał atakujący „Błyskawicę” niemiecki bombowiec, został po raz drugi odznaczony Krzyżem Walecznych. W latach 1941-43 pływał w konwojach transatlantyckich na polskim motorowcu „Lechistan” i statkach amerykańskich. W 1943 r. otrzymał propozycję objęcia dowództwa lotniskowca eskortowego USAT „Ganandoc”. Jednym z jego zadań był udział w operacji desantowej w Normandii. Podczas tej operacji okręt został poważnie uszkodzony, ale Wesołowskiemu udało się go doprowadzić do portu Southampton w Anglii, gdzie został wyremontowany.

Po zakończeniu wojny rząd Stanów Zjednoczonych przyznał Wesołowskiemu i jego przebywającej w Polsce rodzinie amerykańskie obywatelstwo. Po wojnie Wesołowski zaczął pływać w amerykańskiej flocie handlowej, gdzie służył przez następne 20 lat.

Stefan Wesołowski był bohaterem dwóch narodów: Polski i Stanów Zjednoczonych. Otrzymał ponad pięćdziesiąt odznaczeń, przyznanych przez władze Polski, Stanów Zjednoczonych, Litwy, Francji, Wielkiej Brytanii, Chin, Norwegii i Związku Radzieckiego (tych ostatnich nie przyjął).

Zmarł w Miami Beach w 1987 r.

https://img.sadistic.pl/pics/e4804697eab4.jpg

Leave a Reply