Stanisław Wigura


Urodził się 9 kwietnia 1903 r. w Warszawie.

Zginął 11 września 1932 r. w katastrofie lotniczej pod Cierlickiem Górnym na Śląsku Cieszyńskim (obecnie Czechy).

Polski konstruktor lotniczy, inżynier i lotnik, wykładowca Politechniki Warszawskiej.

Od wczesnej młodości interesował się techniką i lotnictwem, był aktywnym harcerzem 2 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. W 1920 r. brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po wojnie powrócił do nauki. Ukończył studia na Politechnice Warszawskiej. W 1925 r. razem z innymi studentami z Sekcji Lotniczej zajmował się projektowaniem i budową samolotów. W 1926 r. Wigura razem ze Stanisławem Rogalskim zbudowali swój pierwszy samolot WR-1.

W 1927 r. trójka konstruktorów: Wigura, Rogalski i Drzewiecki podjęła stałą współpracę, tworząc swój pierwszy samolot RWD-1 (nazwany tak od inicjałów konstruktorów), wyróżniony za oryginalną konstrukcję. Potem powstawały kolejne samoloty z serii RWD: 2, 4, 6 i 7, aktywnie używane w polskim sporcie lotniczym na początku lat trzydziestych.

W tym czasie Wigura sam zaczął brać udział w sporcie lotniczym. Bardzo znacząca w jego karierze była przyjaźń ze starszym o sześć lat porucznikiem pilotem Franciszkiem Żwirką, pełniącym funkcję oficera łącznikowego przy Aeroklubie Akademickim. Od tej pory Wigura najczęściej latał ze Żwirką jako mechanik, a ich zespół odnosił sukcesy na zawodach krajowych i międzynarodowych.

Między 9 sierpnia a 6 września 1929 r. na pierwszym egzemplarzu RWD-2 odbyli lot okrężny wokół Europy długości prawie 5000 km na trasie Warszawa–Frankfurt–Paryż–Barcelona–Marsylia–Mediolan–Warszawa. W 1932 r. Żwirko i Wigura na nowoczesnym samolocie RWD-6 wzięli udział w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge, zajmując pierwsze miejsce, wygrywając z uważanymi za faworytów załogami niemieckimi i przynosząc wielki sukces polskiemu lotnictwu. Na pamiątkę tego wydarzenia święto lotnictwa polskiego jest obchodzone 28 sierpnia.

11 września 1932 r. lecąc na meeting lotniczy do Pragi Żwirko i Wigura zginęli w katastrofie w lesie pod Cierlickiem Górnym w Czechach. Przyczyną wypadku było oderwanie się skrzydła samolotu podczas burzy. Obaj zostali pochowani na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Stanisław Wigura i Franciszek Żwirko

Leave a Reply