Stanisław Sław-Zwierzyński


Urodził się w 1892 r.

Zginął 4 lipca 1916 r. pod Kościuchnówką.

Kapitan piechoty Legionów Polskich.

Ukończył Politechnikę Lwowską. Był członkiem Związku Walki Czynnej. Wstąpił do Związku Strzeleckiego we Lwowie i tworzył struktury tej organizacji w Zagłębiu Dąbrowskim. W sierpniu 1914 r. zaciągnął się do Legionów Polskich. Brał udział we wszystkich bitwach I Brygady. Poniósł śmierć w bitwie pod Kościuchnówką.

Dowodzonemu przez kapitana Sław-Zwierzyńskiego batalionowi groziło okrążenie. Dostał on rozkaz wycofania się na drugą linię obrony do Lasku Polskiego. Droga biegła przez kładki na bagnach. Batalion musiał torować sobie do nich drogę w walce wręcz. Kapitan Zwierzyński sformował tyralierę z kilku oficerów i kilkunastu, może kilkudziesięciu żołnierzy i rzucił ją do desperackiego boju, by odepchnąć Rosjan od kładek i umożliwić topniejącemu batalionowi wycofanie się na drugą linię obrony. Wtedy właśnie został śmiertelnie ranny. Dzięki temu desperackiemu kontratakowi część batalionu mogła wycofać się na drugą linię obrony do Lasku Polskiego.

Kapitan Sław-Zwierzyński został pośmiertnie awansowany do stopnia majora i odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz Krzyżem Niepodległości.

Leave a Reply