Stanisław Krynicki


Ps. Tymkowicz.

Urodził się w 1888 r. we Lwowie.

Utonął 18 września 1914 r. w okolicach Nowego Korczyna nad Wisłą.

Porucznik Legionów Polskich, „jeden z najukochańszych i najbliższych Komendanta”.

Ukończył wydział filozoficzny Uniwersytetu Lwowskiego. Należał w tym czasie do młodzieżowej organizacji socjalistycznej „Płomień”. W późniejszym czasie był członkiem PPS. W 1909 r. wstąpił do Związku Walki Czynnej, a następnie do Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Ukończył Szkołę Oficerską, otrzymując jako jeden z sześćdziesięciu siedmiu oficerów odznakę „Parasola” z rąk Józefa Piłsudskiego.

Po wybuchu I wojny światowej jak prawie wszyscy członkowie Związku Strzeleckiego wstąpił do oddziałów Piłsudskiego. Gdy 16 sierpnia został utworzony Naczelny Komitet Narodowy, Krynicki został skierowany do pracy w jego Departamencie Wojskowym.

W czasie działań 1 Pułku Piechoty w okolicach Nowego Korczyna nad Wisłą Stanisław Krynicki utonął podczas poszukiwania brodu przez rzekę. Został pochowany na cmentarzu w Gręboszowie w zbiorowej mogile razem z siedemnastoma innymi legionistami poległymi po drugiej stronie Wisły.

Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Niepodległości. Został uznany za pierwszego oficera poległego za wyzwolenie Polski.

Leave a Reply