Stanisław Adam Sośnicki


Urodził się 12 września 1896 r. w Warszawie.

Zmarł 2 lipca 1962 r. również w Warszawie.

Kapitan saperów Wojska Polskiego, dyplomata, w młodości lekkoatleta i olimpijczyk.

W chwili rozpoczęcia kariery sportowej w 1920 r. był oficerem rezerwy 1 Batalionu Saperów w Legionach, służąc wcześniej m.in. w Szefostwie Administracji Armii. Był jednym z czołowych polskich lekkoatletów pierwszej połowy lat dwudziestych. Zakwalifikował się na wyjazd olimpijski do Antwerpii w 1920 r., ale niestety do niego nie doszło z powodu wybuchu wojny polsko-bolszewickiej. Wystąpił za to na Olimpiadzie w Paryżu w 1924 r., ale bez znaczących sukcesów. Zdobywał za to trofea w kraju, zdobywając trzynaście tytułów mistrza Polski: w biegach, skokach wzwyż z miejsca, skoku w dal i skoku w dal z miejsca oraz w trójskoku. Pięć razy był wicemistrzem Polski.

Aktywne uprawianie lekkoatletyki zakończył w 1925 r., poświęcając się dyplomacji. Ukończył Wydział Dyplomatyczno-Konsularny Akademii Nauk Politycznych w Warszawie oraz Studium Anglii Współczesnej w Cambridge, pracując najpierw w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a następnie jako konsul w Kijowie i Charkowie.

W kampanii wrześniowej walczył w stopniu kapitana m.in. w obronie Warszawy, za co otrzymał order Virtuti Militari. Wojnę przeżył w niemieckiej niewoli. Po wojnie służył w Ludowym Wojsku Polskim do 1946 r., a następnie pracował m.in. jako chargé d’affaires polskiej ambasady w Ankarze. Był także działaczem i sędzią lekkoatletycznym.

Leave a Reply