Roman Antoni Florer


Urodził się 14 marca 1888 r. w Brzeżanach.
Zmarł 6 listopada 1973 r. w Gliwicach.
Pilot Wojska Polskiego, twórca polskiego lotnictwa, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, pierwszy komendant Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie oraz w Grudziądzu.

Jako poddany austriacki pełnił służbę pilota w armii austro-węgierskiej. W czasie jednego z lotów bojowych, lecąc na zwiad jako obserwator, zestrzelił używając pistoletu Mausera samolot włoski, który w czasie ataku podleciał na odległość aż 50 metrów.

Po powrocie z frontu objął dowództwo jednostki stacjonującej na lotnisku w Krakowie. W nocy z 30 na 31 października 1918 r. austriaccy żołnierze, przeczuwając ostateczne załamanie się armii, rzucili się na magazyny. Personel latający z kolei próbował uciec na samolotach do Austrii. W tej sytuacji kapitan Florer, stając na czele garstki oddanych mu Polaków, udaremnił uruchomienie samolotów, a także przeszkodził w zniszczeniu poaustriackiego mienia pozostawionego na lotnisku.

W latach międzywojennych, aż do 1929 r., dowodził kolejno grupą lotniczą w Warszawie, był komendantem szkoły lotniczej w Krakowie i Toruniu, a następnie organizatorem i pierwszym komendantem Szkoły Lotnictwa w Grudziądzu (przeniesionej z czasem do Dęblina).

W 1929 r. przeszedł w stan spoczynku. Okres okupacji spędził w Warszawie. Pod koniec życia osiedlił się w Gliwicach, gdzie zmarł 6 listopada 1973 r. Jego córka przeżyła wojnę, zaś syn poległ w czerwcu 1944 r. jako dowódca plutonu AK w walkach z Niemcami w okolicach Siedlec.

 

http://info-poster.eu/wp-content/uploads/2015/02/Fot.2.jpg

Leave a Reply