Merian Caldwell Cooper


 

Urodził się 24 października 1893 r. w Jacksonville na Florydzie.
Zmarł 21 kwietnia 1973 r. w San Diego w Kalifornii.
Generał brygadier Armii Stanów Zjednoczonych oraz pilot Wojska Polskiego w latach 1919–20 podczas wojny polsko-bolszewickiej, kawaler m.in. Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari i Krzyża Walecznych; ojciec Macieja Słomczyńskiego. Amerykański filmowiec, reżyser i scenarzysta.
Najpopularniejszym jego filmem był King Kong z 1933 r.

Chcąc zostać lotnikiem, po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Amerykańskiego Korpusu Ekspedycyjnego, który został wysłany na wojnę do Europy. Pilotując w 1918 r. samolot rozpoznawczy, został zestrzelony nad Niemcami, w wyniku czego musiał przymusowo lądować i dostał się do niewoli. Po zawieszeniu broni 11 listopada 1918 r. powrócił do Francji, po czym przyjechał do Polski w ramach misji niosącej pomoc humanitarną zniszczonej Europie.

Cooper miał pewne związki z Polską, gdyż jego prapradziad, pułkownik John Cooper, walczył w bitwie pod Savannach u boku Kazimierza Pułaskiego, któremu zawdzięczał życie i którego uważał za przyjaciela. Pamięć o tym, przekazywana z pokolenia na pokolenie, spowodowała, że Merian Cooper postanowił spłacić Polsce dług wdzięczności za życie przodka – w rodzinie traktowano to jako nakaz. W Paryżu poznał generała Tadeusza Rozwadowskiego, któremu zaoferował gotowość służenia Polsce. Swą propozycję przedłożył ponownie Naczelnikowi Państwa Józefowi Piłsudskiemu, który początkowo miał powiedzieć, że „najemników nie potrzebujemy”, ale ostatecznie wyraził zgodę, w wyniku czego do Polski przyjechało ośmiu amerykańskich pilotów, którzy rozpoczęli swą służbę na lotnisku na Lewandówce pod Lwowem. W kwietniu 1920 r. eskadra wkroczyła do walki na froncie polsko-bolszewickim, uczestnicząc m.in. w wyprawie kijowskiej, w czasie której Amerykanie ostrzeliwali i obrzucali granatami rosyjskie oddziały.

Pod koniec czerwca Cooper został dowódcą eskadry skierowanej do Lwowa. Jego samolot został zestrzelony przez bolszewików. Pilot został uznany w Polsce za zaginionego, w rzeczywistości jednak dostał się do niewoli i przydzielono go do oczyszczania torów kolejowych pod Moskwą. Przy pomocy dwóch polskich jeńców zbiegł z niewoli i dotarł do Polski, a stąd do Stanów Zjednoczonych, gdzie został dokumentalistą i producentem filmowym. W najsłynniejszym swoim filmie King Kong zagrał, pilotując samolot atakujący wielką małpę. Stworzył duet Fred Astaire i Ginger Rogers.

Był uznany za jednego za najbardziej wpływowych ludzi w Hollywood. W 1952 r. otrzymał Oscara za twórczy wkład do sztuki filmowej. Zmarł 21 kwietnia 1973 r.

 

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ae/Cooper_Fauntleroy.jpg

Leave a Reply