Kazimierz Karol Cybulski


 

Urodził się 3 marca 1890 r. we Lwowie.
Zamordowany przez NKWD w kwietniu 1940 r. Charkowie.
Wielokrotny medalista mistrzostw Polski w lekkoatletyce; kapitan rezerwy piechoty Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej.

Z wykształcenia był prawnikiem. Podczas I wojny światowej służył w armii austro-węgierskiej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wstąpił w szeregi Wojska Polskiego, służąc w Jarosławiu i we Lwowie. W czasie wojny polsko-bolszewickiej walczył w bitwie warszawskiej jako dowódca kompanii w 32 Pułku Piechoty. Jeszcze przez rok pozostał w służbie czynnej, przechodząc w grudniu 1921 r. do rezerwy.

Był czołowym lekkoatletą pierwszych lat II Rzeczypospolitej. Uprawił skok o tyczce, skok wzwyż z miejsca, skok w dal z miejsca, pchnięcie kulą i rzut dyskiem. Razem z grupą sportowców przygotowywał się do Igrzysk Olimpijskich w Antwerpii w 1920 r., niestety do występu Polaków nie doszło wskutek agresji bolszewickiej.

Był multimedalistą, zdobywając dziewięć tytułów mistrza Polski, pięć razy był wicemistrzem Polski i jeden raz brązowym medalistą. Dwanaście razy ustanawiał lekkoatletyczne rekordy Polski. Startował w barwach „Pogoni” Lwów. Karierę sportową zakończył w 1925 r.

Po wybuchu II wojny światowej, kampanii wrześniowej i agresji ZSRR na Polskę został aresztowany przez Sowietów i przewieziony do obozu w Starobielsku. Wiosną 1940 r. został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Charkowie, gdzie spoczywa od czerwca 2000 r. na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu.

 

Leave a Reply