Józef Michał Hubert Unrug


Urodził się 7 października 1884 r. w Brandenburg an der Havel pod Berlinem jako Joseph Michael Hubert von Unruh.

Zmarł 28 lutego 1973 r. w Lailly-en-Val.

Polski wiceadmirał pochodzenia niemieckiego, dowódca Marynarki Wojennej i morski oficer pokładowy okrętów podwodnych.

Podczas I wojny światowej służył w marynarce niemieckiej, następnie wstąpił do odrodzonej polskiej Marynarki Wojennej, dowodząc w trakcie kampanii wrześniowej Obroną Wybrzeża.

Unrug to postać nietuzinkowa. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zgłosił się w 1919 r. do Wojska Polskiego, kupując w Hamburgu na własne nazwisko pierwszy polski okręt – ORP „Pomorzanin”. W okresie międzywojennym pełnił różne funkcje w polskiej marynarce, m.in. jako dowódca Gdyńskiej Floty, mianowany na to stanowisko przez prezydenta RP Ignacego Mościckiego.

Po ogłoszeniu mobilizacji 24 sierpnia 1939 r. został dowódcą Obrony Wybrzeża, bezpośrednio podległym Naczelnemu Wodzowi Marszałkowi Polski Edwardowi Śmigłemu-Rydzowi. Dowodzone przez niego oddziały poddały się jako jedne z ostatnich, mimo że w czasie walki zostały odcięte od pozostałej części kraju. 1 października Unrug, w związku z zepchnięciem resztek odciętych sił na Półwysep Helski i brakiem sensu dalszej obrony, podjął decyzję o kapitulacji, dostając się wraz z pozostałymi marynarzami i żołnierzami do niewoli niemieckiej.

Unrug urodził się w spolszczonej rodzinie o niemieckich korzeniach arystokratycznych i w młodości mówił lepiej po niemiecku niż po polsku, lecz w obozach kontaktował się z Niemcami w języku polskim przez tłumacza. Odwiedzającej go rodzinie oraz niemieckim kolegom z marynarki mówił, że 1 września zapomniał, jak się mówi po niemiecku. W niewoli przeczytał kilkaset książek po francusku i angielsku, ale żadnej po niemiecku. Odmówił przejścia w stopniu admirała na stronę niemiecką, dzieląc z polskimi żołnierzami udręki niewoli.

Uwolniony w 1945 r. przebywał w Wielkiej Brytanii, a po trzech latach wyjechał na kontrakt do Maroka. Zmarł w wieku 88 lat w Domu Spokojnej Starości Polskiego Funduszu Humanitarnego w Lailly-en-Val 28 lutego 1973 r. Pochowano go na cmentarzu w Montresorze.

http://selfpublisher.pl/sites/default/files/users/user97/unrug.jpg

Leave a Reply