Józef Bujak


 

Urodził się 31 października 1898 r. w Zakopanem.
Zmarł również w Zakopanem 22 kwietnia 1949 r.
Polski narciarz, olimpijczyk z St. Moritz, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej.

Jako poddany austriacki walczył w I wojnie światowej na froncie rosyjskim i włoskim. Podczas walk na froncie włoskim został ranny, ale zbiegł ze szpitala i udał się do Zakopanego, by wstąpić do Wojska Polskiego. W listopadzie 1918 r. otrzymał przydział do Brygady Strzelców Podhalańskich. Wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej, w czasie której podczas odwrotu spod Kijowa został ranny. Rok po zakończeniu wojny odszedł do rezerwy. Brał udział w formowaniu kompanii wysokogórskiej, pełniąc funkcję instruktora szkolenia.

Jako nastolatek wziął udział w zawodach narciarskich na Kalatówkach, odnosząc zwycięstwo w biegu juniorów. W lutym 1920 r. odniósł zwycięstwo w Mistrzostwach Polski seniorów w slalomie i drugie miejsce w biegu z przeszkodami. Reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w St. Moritz, gdzie zajął osiemnaste miejsce w biegu narciarskim na dystansie 18 km oraz dziewiętnaste miejsce w biegu narciarskim na 30 km.

W okresie międzywojennym i tuż po wojnie pracował jako urzędnik w Zakopanem. Uczestniczył w wojnie obronnej w 1939 r. w stopniu kapitana.

Zmarł 22 kwietnia 1949 r. w Zakopanem. Tam też został pochowany.

Leave a Reply